Skotawa to słabo znana, jednak bardzo urokliwa rzeka, będąca prawym dopływem Słupi. Jest praktycznie niezagospodarowana i niezbyt uczęszczana przez kajakarzy. Docenią ją przede wszystkim osoby, poszukujące szlaków mało popularnych i wymagających doświadczenia kajakarskiego. Na rzekę polecane są zdecydowanie kajaki jednoosobowe. Skotawa spławna jest od miejscowości Jawory i Budowo. Początkowo płynie przez rozległe pola i łąki, jednak najciekawszy jest środkowy fragment rzeki, od Jamrzyna do Dębnicy Kaszubskiej. Na odcinku tym kajakarze spotkają wiele przeszkód, przede wszystkim powalonych drzew i gałęzi. Ich pokonanie wymaga wysokich umiejętności oraz dobrej kondycji. Spływ najlepiej zakończyć przy moście w Dębnicy Kaszubskiej, z uwagi na dwie długie i niewygodne przenoski: przy garbarni w Dębnicy Kaszubskiej oraz przy elektrowni wodnej Skarszów Dolny.
Skotawa
Skotawa – odcinek trudny (Jamrzyno – Skarszów Dolny)
Odcinek zwałkowy, zaliczany jest do trudnych z uwagi na szybki nurt i liczne powalone drzewa w korycie rzeki. Spływ najlepiej rozpocząć w miejscowości Jamrzyno, a zakończyć w Dębnicy Kaszubskiej. W Starniczkach do pokonania przenoska wokół hodowli ryb. Dalej płynąc natrafimy na dwie długie przenoski znajdujące się przy grabarni i oczyszczalni ścieków w Dębnicy Kaszubskiej oraz przy elektrowni wodnej Skarszów Dolny. Za elektrownią szlak staje już łatwiejszy. Do ujścia rzeki do Słupi pozostają 2 km. Spływ możemy zakończyć w Lubuniu ok. 3 km do ujścia rzeki.
Skotawa – odcinek średniej trudności (Jawory – Jamrzyno)
Odcinek od miejscowości Jawory do Jamrzyna, liczy około 14 km. Szlak mało uczęszczany przez turystów. Charakteryzuje się dość szybkim nurtem. Polecany doświadczonym kajakarzom. Ten odcinek warto pokonać kajakiem jednoosobowym. Od Jawor do okolic wsi Kotowo płyniemy wśród łąk. Dalej już lasy. Dużo powalonych drzew. Dopływamy do Jamrzyna, gdzie czeka na nas przenoska przy hodowli ryb lub kończymy spływ.
Największe atrakcje:
1. Jawory, Jamrzyno, Starniczki: pozostałości dawnych młynów
2. Dębnica Kaszubska: duża wieś, dawniej ośrodek przemysłowy w dolinie Słupi